Hovedmenu
Ø-
Hvad har Tunø til fælles med Anholt? og hvad har Sejerø tilfælles med Orø og Endelave?
Og hvorfor er deres lærere plus to af Strynøs og Omøs lærere til stede på Orø i uge 41?
Fordi lærerne på småøerne igen i år skulle mødes og udveksle viden og erfaringer samt få nye input til deres daglige arbejde med børnene på deres skoler, som geografisk er spredt rundt i landet.

Sidst vi mødtes var i 2009 på Anholt, denne gang skulle Orø være vært, og der var store forventninger til denne uges samvær, for vi havde gode minder og erfaringer fra Anholt.
Mandag i uge 41 ankom lærerne så til Orø kro, lidt spredt ud over dagen, for transporttiderne og øernes færgetider skal man altid tage i ed, når man vil rejse fra den ene ø til den anden. Det tager faktisk mindre tid at flyve fra København til Grønland (4 timer) end det tager at rejse fra Anholt til Orø.
Der er ganske specielle forhold for elever og lærere og forældre, når man går i skole på en ø. Samlæste klasser er et must, i der er ikke altid nok børn til at stille et fodboldhold i frikvartererne, man har færre kollegaer, nogle gange ingen eller kun en til at sparre med, og færgebesparelserne betyder ofte, at det ikke er muligt at bevare en god kontakt til fastlandet, så en ekskursion, en tur i svømmehal eller en anden udflugt skal ofte indeholde en overnatning på fastlandet, fordi man ikke kan komme hjem igen.
Men børnene på ø-
Nu skulle vi så mødes igen – og nu på min egen ø-
Vi havde et hårdt program ugen igennem.
Mandag skulle vi mødes, sige god dag til nye lærere, Anholt har f.eks. fået tre helt unge lærere, som har valgt at flytte til øen, vi skulle udveksle ”siden sidst”, have rundvisning på Orø skole og Børnehus, samt tage hul på ugen.
Tirsdag havde vi besøg af Dansk skoleskak samt Grønt Flag, begge med inspiration til muligt fremtidig samarbejde over vandet. Om eftermiddagen havde vi besøg fra Danmarks lærerforening, til en snak om de særlige forhold, der gælder for os Ø-
Om eftermiddagen lejede vi cykler på Ø-
Om aftenen havde vi besøg af Maya, musiklærer, som udfordrede vores trætte hoveder med ideer til musikundervisning og gav os praktiske trommeøvelser. Meget inspirerende.
Onsdag formiddag var det Holbæk kommunes skolebibliotekskonsulent, Gustav Marqvard, som fortalte om skolebiblioteker, udfordringer, udfordringer for os små, undervisningslinks mm.
Om eftermiddagen fortalte Hans Jørgen Hersperger, cand.pæd. psyk, om Inklusion og klasseledelse samt LP-
Om aftenen var der fælles snak og hygge, og Tune skole fortalte bl.a. om deres problem med, at deres sygeplejerske er blevet sparet væk.
Torsdag havde vi besøg af Lotte Brinkmann, tidligere skoleleder på Anholt. Hun arbejder med etablering af fjernundervisningsprojekter, Anholt og Sejerø er allerede i gang med et sådant projekt, som nærmest er skræddersyet til småøerne. Skotland og Irland er bl.a. også med. Det kræver naturligvis gode Internetforbindelser, opdateret hardware og software, men det giver fantastiske muligheder for ø-
Deltagerne nåede også at besøge Hestebedgård, og Orø kirke med vores præst, Kirsten Schmidt.
Vi sluttede af med at lave konkrete aftaler om fremtiden, en fælles ø-
Det er utroligt givende og inspirerende at være sammen sådan en uge. Det er en tradition gennem flere år, som vi er glade for kan fortsætte, med økonomisk støtte fra Ø-
Vi siger tak til Orø kro for en fantastisk uge. Selvom Orø lærerne ikke sov på kroen, var vi jo med fra 8 morgen til sent aften, så vi nød også godt at den service, gode stemning og ikke mindst gode mad, vi fik serveret. Flere af os er gået på efterårsferie med konference-